pomoc pri kupe pouziteho receivera

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Kozousch 16. 4. 2009 21:41

to vanDave: to bych si nikdy nedovolil, přestože mám vždycky pravdu a poslední slovo já :-))

Pokud bude středák v pořádku, je problém v té zbastlené výhybce. Pokud bude mrtvý, může za to zbastlená výhybka. Střeďáku ARZ ale stejně není škoda, stojí za starou bačkoru, má velké zkreslení. Pokud je poškozený jen jeden, můžeš zkusit sehnat jeden kus originálního a vyměnit jen ten poškozený, nebo nahradit oba lépe hrajícími ARP 150 nebo ARN 150, samozžejmě 8-mi ohmovými. To by ale znamenalo vyříznout do čel beden větší díry a hlavně na ně vevnitř udělat kastlíky, aby byly oddělené od vnitřního prostoru beden, kde řádí vítr od basáků. ARZ zvaný kýbl má zezadu pro oddělení vlastní černý kýbl, takže bys musel ten kýbl pro ARP nebo ARZ něčím nahradit - třeba plastovým květináčem z Traumaxu nebo OBI, který vevnitř vytlumíš vatelínem a podobně
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ravenman 17. 4. 2009 05:42

ano skusal som basak samostatne , bolo to to iste ako cez vyhybku, ten stred odkusam,prepac sa neskore odpovede a chaoticky priebeh ;-]
ravenman
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ravenman 26. 4. 2009 14:01

Zdravim ,opat mam trocha casu ktory venujem svojmu audiu ;-] ,takze pomaly uvazujem o kupe tych novych vyhybiek BS accoustics ,len este musim vyzistit ci su vhodne pre moj objem , inak ten originalny stredak co mi nehra co som spominal ,tak tam nemusim davat ochrannou kastli proti zadnej rezonanci basakov ze ? + chcem si overit ci je standardne k tej novej vyhybke pripojit v podstate dva basaky seriovo ako tomu je na originalnej scheme , zatial Diky za info
ravenman
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kozousch 26. 4. 2009 14:55

Přesně tak, novou výhybku zapojíš podle jejího návodu a jedinou změnou bude to, že místo jednoho 8-mi ohmového basáku připojíš tvoje dva seriově zapojené 4-ohmové basáky:
+ prvního basáku na + výhybky
- prvního basáku propojíš na + druhého basáku
- druhého basáku na - výhybky

Originální ARZ 4608 zvaný kýbl se zezadu samozřejmě zakrývat nemusí, protože ten má svojí vlastní plastovou ozvučnici už v originále:
Obrázek

Zakrývat by se musela jeho náhrada, například ARN150 nebo jakákoli jiná náhrada "střeďáku", které je zezadu vidět membrána. To zakrytí není kvůli rezonanci, ale kvůli tomu, aby tlak/podtlak vytvářený basáky uvnitř bedny nepoškodil membránu střeďáku.
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 27. 4. 2009 12:07

To ravenman:
Ty podivně vypadající výhybky na plastových destičkách a s cívkami od rybářských vlasců dělá firma AQ.
U originálních beden TVM bych čekal solidní výhybky od BS.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kozousch 27. 4. 2009 13:22

to Denkez: měly by to být originál TESLA ARS 9238, zde je i schema výhybky:
viewtopic.php?p=6306699#p6306699
Z něj se samozřejmě "originálnost" mechanického provedení výhybky nezjistí, ale už to samotné schema zapojení je dost hrůza a ta náhražka cívky před střeďákem mi dost připomíná chemickou náhražku piva Gambrihnus :-(
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vanDave 27. 4. 2009 14:07

Diskuze o pivu :D přesunuta na viewtopic.php?f=1709&t=1073307. :-))
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ravenman 28. 4. 2009 20:43

vyborne diky za odpovede ,inak moj originalny stredotonovy ARZ 3608 nema samozrejme od vyroby ochranny zadny kryt,chcem sa opytat ci namiesto zakryvania ho nejakym "kvetinacom" by nemalo ten isty efekt ako keby som len pouzil vytlmovaciu vatu v celej reprobedni ? , + este mala otazka co znamena presnejsie ta deliaca frekvencia a do 12 decibel/okt u specifikacie vyhybiek , Dakujem
ravenman
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kozousch 28. 4. 2009 20:56

Já myslel, že tam máš kýble ARZ 4608. ARZ 3608 se ale taky zezadu zakrývat nemusí, protože má uzavřený koš - zezadu má plechem kompletně zakrytou membránu.

Kompletní vytlumení beden se dělá jen u uzavřených ozvučnic, u bassreflexových se tlumí většinou méně a jen některé stěny nebo vůbec.

Dělicí frekvence a strmosti (řády) výhybek si vygoogli, to není takový problém. Útlum 12dB/oktávu má výhybka 2. řádu. Úplně ti asi stačí vědět, že 12dB je obecně lepší než 6dB
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ravenman 28. 4. 2009 21:35

dobre pozrem to,to nieje problem ,inak myslis ze ked hrsju basaky aj stredy tak to moze mat vplyv na spravnu reprodukciu basov ?? lebo momentalne je to u mna tak
ravenman
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kozousch 28. 4. 2009 21:50

Pokud je výhybka správně navržená a zapojená, tak na "málo" basů nemůže mít vliv. To se dá ověřit snadno tak, že u jedné bedny odpojíš výhybku a na jeden kanál zesilovače zapojíš jen to seriové zapojení dvou basáků a druhou bednu necháš beze změny a připojíš normálně na druhý kanál zesilovače.
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ravenman 30. 4. 2009 18:19

takze som dovalil s pivnice tie nase kedisy obyvackove repro , su to Videotony DC2580 , taktiez 3 pasma 8 ohm 80W,a neveril by si tam je moc fajne vypadajuca vyhybka skladajuca sa dokonca s troch induciek a troch velkych kvadrovych kondikov ,2 cierne - 1 cerveny , hodnoty este doplnim , inak som nevedel ze inducky sa tiez pripajaju na stredy no zaujimave ,imho teraz je otazne ako zistit ci je to vhodne pre moje repro , alebo ze by vypocutim ?? lebo ak sa nemylim teoreticky vyhybka len oddeli pasma a uz len potom zavisi na repro ktore freqv. dokaze zahrat a hlavne v akej ucinnosti no , co sa tyka zatazitelnosti , stitkova je 80 W takze ak by som sa to rozhodol skusat tak asi s jednym basakom by bolo najvhodnejsie ale zasa nescitane impedancia daju 4 Ohmy a tym sa to stava nevhodne

prikladam foto tej nadhery
Obrázek

Obrázek
diky
ravenman
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kozousch 30. 4. 2009 18:59

Třípásmové výhybky z 8-mi ohmových beden Videoton samozřejmě použít můžeš, ale rozumný výsledek by podle mě byla velká náhoda, protože jsou odladěné pro úplně jiné reproduktory a možná i pro jiné dělicí frekvence (pokud to tedy Fekete vůbec ladil). Basy to ale stoprocentně nepřidá.

Hlavně ale není jisté, že jsou v pořádku kondenzátory. Některé staré typy odcházely, keramické sály vlhko a podobně, takže hrozí riziko odpálení výškáčů. Já jsem do starých beden strčil pěkné nové kaloty Visaton, ale zažidařil jsem a nevyměnil jsem ve výhybkách původní kondíky a kaloty šly do kytek. Dobře mi tak :-D
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ravenman 30. 4. 2009 19:17

stihol som rychlo v painte naskrabat schemu aj s hodnotami schemy ktoru tam mam originalne,som zvedavy co na to povies
Obrázek


inak diky vyskusam to teda,premeram najskor kapacity aj ked asi sa mi to nepodari lebo oni by sa mali merat specialnym merakom ktory ich nabije a potom sledovat ako rychlo sa vybije , inak ako sa mysli ze vyhybka je ladena ?? len podla deliacej frekvencie nie ? alebo myslis tak ze pridanim dalsich pas.prvkov na zlepsenie vyrobcovi znameho nedostatku menica ?
ravenman
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kozousch 30. 4. 2009 19:40

To schéma je už zde, ne?
viewtopic.php?p=6306699#p6306699]

Většinou se výhybka spočítá a pak se v poslechovce dolaďují hodnoty součástek, srovnávají se citlivosti reproduktorů, vyrovnávají se nevyrovnané frekvenční charakteristiky reproduktorů a podobně. Levné bedny se neladí nebo se ladí záměrně špatně, aby hrály zjevně a výrazně hůř než dražší modely.

Ladič beden nejsem, konkrétně neporadím.
Kozousch
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků