[recenze] Alessandro MS-1

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod sauhirt 5. 2. 2009 12:21

Sluchátka Alessandro MS-1


Obrázek

Jak to všechno začalo

Když jsem před lety sháněl svoje první „lepší“ sluchátka, při procházení obchodů jsem narazil na sluchátka Grado. Po prvním shlédnutí jsem se nedokázal ubránit pocitu zděšení: „Proboha, co to je za sluchátka, vždyť vypadaj úplně hrozně!“ Ale když jsem se na ně podíval podruhé, pocit zděšení se pomalu začínal měnit. Čím víc jsem se na ně díval, tím okouzlenější jsem byl. Takový nádherný sluchátka mít, no to by bylo něco. Bohužel v té době peníze tak nějak nebyly, no ne že by byly teď, ale tehdy to bylo ještě horší :-), a proto jsem o nich jen snil. Když tu nedávno jsem tady na fóru narazil na zmínku o sluchátkách Alessandro. To že spolupracují s Grado, a proto jsou jejich sluchátka vizuálně téměř identická, jsem věděl , ale co mi před tím ušlo, bylo to, že posílají svá sluchátka po celém světě a ještě k tomu bez nutnosti platit poštovné. Moje vášeň pro Grado se znovu rozhořela naplno. Netrvalo dlouho a moje peněženka byla o nějakých 2000 Kč lehčí (99 USD) a čekal jsem na pošťačku.

Alessandro High-End Products

O společnosti Alessandro toho napíšu jen málo, kdo chce vědět víc, na internetu je spousta informací. Je to americká firma zabývající se výrobou zvukové techniky a jak už bylo napsáno, tak si u Grada nechává vyrábět sluchátka. Konkrétně tři modely, MS-1 (nejnižší model, píše se o něm v této recenzi), MS-2 a MS-Pro. To by mohlo stačit, přejděme ke konstrukci sluchátek.

Konstrukce

Konstrukce sluchátek je velmi bytelná. Na první pohled vypadají skoro nezničitelně. Jsou vážně hodně masivní, nikde se nic samovolně nehýbe, všechno perfektně sedí tam, kde má. Když jsem po více než týdnu vzal do ruky Sennheiser PX100, nemohl jsem se ubránit pocitu, jak jsou tato sluchátka křehká. Skoro jsem se bál je vzít do ruky, abych jim něco, nedej bože, neudělal. S MS-1 tento pocit nemám. Podle majitelů ať už Grado nebo Alessandro jsou jejich jedinou slabinou v konstrukci molitany, které mají tendenci se rychle rozpadnout.

Alessandra jsou supraaurální sluchátka hodně otevřené konstrukce, jak psal Dzordano_Bruno ve své recenzi na Grado SR-60, tak do okolí proudí hodně zvuku. Úplně klidně se dají položit na stůl a používat místo repráků. ;-) Mají velké molitany, které krásně zakryjí celé ucho. Je mi to příjemnější než malé molitany na PX100.

Komfort při nošení

Při prvním nasazení, když sluchátka ještě nebyla ochozená, jsem dost trpěl. Jejich přítlak byl obrovský. Každou chvíli jsem je musel z hlavy sundat a kvůli bolesti jsem si ani nemohl pořádně vychutnat jejich zvuk. Teď po týdnu už se pohodlnost dramaticky zlepšila. Sluchátka jsou dostatečně roztažená a není problém je mít na hlavě i několik hodin aniž by je člověk cítil, bolest je pryč. Ani brýle nejsou problém. Takže budoucí majitelé, nezatracujte je po jednom nošení a dejte jim šanci, stojí to za to. :-)

Zvuk

Konečně se dostáváme k tomu, co všechny zajímá určitě nejvíc. A to je zvuk. Předem musím říct, že lepší (rozuměj dražší) sluchátka jsem neslyšel, tak to s nimi nemůžu porovnat. Na rovinu řeknu, že jsem ani nečekal, že moje necvičené, ztrápené ucho rozpozná rozdíl mezi MS-1 a PX100 na mém stařičkém iAudio X5. O to víc jsem byl překvapen, když jsem ten rozdíl slyšel. Teď bych sem klidně mohl zkopírovat srovnání Grado SR-60 a Koss Porta Pro a ušetřit si práci s psaním. Moje pocity při srovnání mých sluchátek jsou naprosto shodné. PX100 hrají hlavně basy, a to všude. Středy a výsky jsou hodně v útlumu. Naproti tomu Alessandra hraji všechno. Jejich zvuk je krásně čistý. Basy jsou tam, kde mají být, středy a výšky jak by smet. Někomu můžou basy chybět, ale to už je na preferencích každého posluchače. Pro mě jsou MS-1 výborná sluchátka a jejich zvuk se mi líbí a sedí mi. Navíc nejsou nijak náročná na výkon zdroje, naprostá většina MP3 přehrávačů s jejich utáhnutím nebude mít žádný problém.

O Grado sluchátkách se říká, že jim chybí prostor. To bohužel nemůžu potvrdit ani vyvrátit, nevím, jak zní prostor u sluchátek typu HD5xx(6xx) nebo AKG Kx01, ale pokud srovnám prostor s PX100 tak je na podobné úrovni, někde se mi víc líbí Senny a někde Alessandra, dost záleží na písničce. Pro mě jedinou chybičkou (je to vůbec chyba? :-))) je to, že pokud je nahrávka ve špatné kvalitě, skoro se to nedá poslouchat. Až s těmito sluchátky jsem pochopil, co to znamená, když někdo řekne, že není 320 kb/s jako 320 kb/s. Nikdy bych neřekl, kolik 320 kb/s MP3 v mojí sbírce je tak špatně ripovaných. :-(

Docela by mě zajímalo, jak by dopadlo srovnání SR60 vs. MS-1 z toho, co jsem četl, mi připadá, že hrají skoro totožně, tak by to mohlo být dost zajímavé.

Závěr

Recenze se blíží ke konci, pozornost čtenářů upadává s každým dalším řádkem a pisatel se sluchátky na uších se jen blbě usmívá při poslechu své hudební sbírky. Takže co říci závěrem? Sluchátka Alessandro MS-1 mají krásně čistý zvuk a jejich konstrukce je na vysoké úrovni. Nejsou to sluchátka prvních dojmů, ba právě naopak. Pokud jim nedáte šanci, aby se rozehráli a přizpůsobili vašim mozkovnám, snadno je zatratíte a ještě mi budete nadávat, co to píšu za bláboly. Jejich cena je velmi přátelská, takže kdo má chuť koupit si nějaká lepší sluchátka než svoje rozpadající se a obehrané PX100 nebo KPP, můžu mu je vřele doporučit. Doufám, že jsem svou první amatérskou recenzí nikoho neurazil a přeji všem budoucím majitelům, aby ze sluchátek měli takovou radost jako já.
sauhirt
Junior

Odeslat příspěvekod bubaak 5. 2. 2009 12:38

:tleskani
taky by mě zajímalo srovnáni Grado vs. Alessandro :-))
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 5. 2. 2009 12:48

Já jsem SR60 prodal druhý den. Na moji hlavu jsou příliš velká a také mi neseděla na uších. Mám je trochu odstáté. Takže pro mě nepoužitelná a tím pádem stojí na okraji mého zájmu. Dále je tu ta přenositelnost/použitelnost venku.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Goldak1 5. 2. 2009 14:40

Podle vestiny ceskych i zahranicnich for hraji MS-1 lepe nez SR60/80, zvuk je udajne nejvice podobny SR125. Bohuzel toto nemuzu osobne potvrdit ani vyvratit.
Goldak1
Junior

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 5. 2. 2009 15:05

Dobrý, dobře, pěkně!
Taky by mě zajímalo porovnání s SR60 head-to-head.
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 5. 2. 2009 16:20

pěkná recenze, užij si je :-)
konstrukce je určitě stejná, mě se nezdají nejpevnější, raději jsem si nechal poslat náhradní most kdyby náhodou. Jinak hrají opravdu hodně čistě, je to hodně o preferencích.
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigFoot007 5. 2. 2009 23:36

Pasuju molitany z SR 80(tie velke, narozdiel od malych na SR60) na MS1? A este otazocka, kukol som na web, cez ktory si si ich objednal, zaujimaju ma dve veci, +- postovne, a druha vec, ktore si treba objednat pokial clovek chce obycajny 3.5 jack? tie s 1,8, alebo 1/4 konektorom? predpokladam ze 1/8 ale pre istotu sa radsej pytam.
Su tam totizto dve verzie na vyber
Have you tried turning it off on on again?
BigFoot007
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sauhirt 6. 2. 2009 00:25

No ty molitany by tam měli jít dál, konstrukčně jsou to Grada a na ty to jde bez problému, co jsem tak četl. Ale v reálu to nevím, nemám je. S tím poštovným to je složitější, jsou dvě možnosti, buď nezaplatíš žádný, jen těch 99 USD a pak budeš na sluchátka čekat 4 dny až 3 týdny a nebude možný sledovat jejich cestu nebo si připlatíš něco kolem 14 USD a pošlou ti je rychlejší službou + možnost sledování, kde se sluchátka zrovna nachází. A ten 3,5 mm jack je ta 1/8, jak jsi správně tušil. :-)

btw já nepřiplácel poštovný a měl jsem docela kliku, sluchátka přišly za 5 dní (včetně víkendu)
sauhirt
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 6. 2. 2009 17:23

To se stává občas s Americkou poštou. Co jsem si nechal posílat Cowona z New yorku, tak jsem bral nejlevnější poštovný s tím, že to tu má být za 2-3 týdny, nakonec byl u nás za dva dny, pak 3 dny ležel na celnici nebo kde, prostě za 5 dní místo 20.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 6. 2. 2009 19:38

Velmi pěkná recenze. Akorát nevím, kdes sebral, že Grada by nehrála prostorově. Mně se nezdá.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sauhirt 6. 2. 2009 23:58

Já nepsal, že nehrajou prostorově. Já napsal, že se o Grado sluchátkách říká, že nejsou moc prostorový (podle Head-Fi a podobných fór). :pozor Já jsem jen napsal, že nemůžu porovnat jejich prostor s lepšíma sluchátkama jinejch značek a že jsou na tom podobně jako PX100. Moje uši nejsou vytrénovaný a taky nemám naposloucháno tolik sluchátek na to, abych moh vynášet globální moudra. :lol:

A jinak díky za pochvalu, snad tě to s tím prostorem moc nenaštvalo. O:-)
sauhirt
Junior

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 7. 2. 2009 00:10

Wolverine to nemyslel vůbec zle :)
Je jen dobře, když uživatel nevynáší globální moudra - což je výbornej výraz.
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 9. 2. 2009 19:31

Dnes mi dorazily zde recenzovana sluchatka a chtel bych se podelit o dojmy.
Dodani probehlo do 7 dnu od odeslani.
Po prvnim vybaleni a prohlednuti sluchatek me ovsem jaksi zmizel usmev ze tvare.Prekvapuje me, ze se to tu nikde nezminuje, ale konstrukcne, respektive co se plastoveho vylisku tyce, jsou Alessando neskutecnej smej.Nenapada me shovivavejsi vyraz.Neco tak hrozneho jsem skutecne od tak "renomovanych" sluchatek necekal.Pokud si nekdo potrpi na alespon prumerne solidni zpracovani, mel by se temto sluchatkum vyhnout.Obzvlast spojeni kabelu je skutecne "perla" a budu se modlit, aby kabel chvili vydrzel.Vali se mi tu uz nakej ten rok Koss UR30, tedy zadny "audiofilsky" zazrak, ale zpracovanim jsou daleko pred temito Alessandro.Celkem by me zajimalo, jestli jsou i originalni Grado takove smejd.Dalsi prekvapeni me cekalo v podobe nausniku, ktere nejsou vyhloubene(viz.:http://headphones.cz/inshop/pictures/store/b_sr125.jpg), ale pokryvaji celou cast musle ala Koss Porta.Na druhou stranu to je asi dobre, protoze si nedovedu predstavit, ze bych to tech vyrizlych nasuniku narval pohodlne cele ucho.
Tady tedy pohled na par detailu:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Mno ale dost bylo kritiky.Zvukovym projevem si plne kompenzuje zpracovani "made in trznice".Projev je jasny, detailni, narozdil od UR30 nezabarveny, nenasilny a prijemny na poslech od prvni chvile.Basu neni mnoho, preferuju pridani 6-8dB, pak mi prijde projev celkove vyrovnanejsi, jinak jsou basy v ustrani.
Poslouchal jsem zatim nekolik skladeb z SACD(Dire Straits, TOTO, Genesis, Vanessa Mae), zdrojem byl DVD/SACD prehravac Sony DVPNS905 a AVR Onkyo TXSR600E.
Diskuse na tema sluchatka vs reprosoustavy tu jiz je, presto bych se chtel jeste k tomu vyjadrit.Celkem by me zajimalo, kolik bych musel do sluchatek investovat, aby se projev alespon priblizil reprosoustavam.Jakkoli se mi projev MS1 libi, nemuzu nekonstatovat, ze poslech pres reprosoustavy je o dva kroky dal.Mamli byt konkretni, tak ac je to casto zminovano jako plus sluchatek, tak alespon MS1 nenabizeji detailnejsi projev nezli me regalove B&W601S3, prostorovost je rovnez ve prospech reprosoustav, o basech nema cenu vubec mluvit, ty i po pridani dB jsou ve sluchatkach zkratka spise neznaceny, postradaji objem, duraz, narozdil od zbytku spektra jim chybi "uveritelnost".
V zaveru bych se jeste chtel zminit o posezu na hlave.Na mou hlavu sednou jak ulite, nemam sebemensich vyhrad, v podstate je ne hlave a na usich nevnimam.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 9. 2. 2009 19:41

Pardon, pokud jsem se nevyjádřil dost přesně. Myslel jsem tím, kdo rozšiřuje podobná tvrzení a v žádném případě narážku na konkrétní osobu -Sauhirta.

player: Mám Grado SR 225 a ten kloubek z plastu (1. foto) vypadá skoro stejně. Je to vždycky jeden ze dvou na mušly. Popravdě jsem si všiml až teď a že by to byl nějaký závažný problém si nemyslím. Do větších náušníků se moje ucho vejde.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 9. 2. 2009 22:06

Player: Díky za fotografie detailů. Skutečně to nevypadá moc vábně. Co se týče srovnání s reprosoustavami, tak MS1 nejsou ještě tak úplně high-end suchátka. Rozdíl mezi nimi a nejvyššími modely Grado nebo jiných značek bude obrovský.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků