[recenze] Srovnání Sennheiser HD600 vs. HD650

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Kocmeister 1. 3. 2009 19:42

Vzhledem k tomu, že zdejší jistě všem velmi dobře známý diskutér Bubaak si pořídil nová sluchátka na domácí poslech. Konkrétně Sennheisery HD650 a já jsem již nějakou tu dobu vlastníkem bratrského modelu HD600, tak mi přišlo ideální tyto donedávna vrcholné modely Sennheiseru postavit vedle sebe a porovnat jejich kvality. Bubaak zatím nemá zdroj takže nemá sluchátka kam zapíchnout tudíž je mám doma já a usilovně jsem přes víkend porovnával a testoval.

Na úvod pro ty co neví o co jde v krátkosti: Oba typy jsou otevřená sluchátka circumaurální konstrukce. Obě s impendancí 300 Ohm předurčena především pro použití se sluchátkovým zesilovačem a odpovídajícím zdrojem. Když se podíváme na ceny tak HD600 se dají běžně v ČR koupit za 7000 - 9000 CZK, HD650 za 8000-10000 CZK. Ale kdo hledá tak najde, HD600 se dají sehnat i za částku lehce přes 5000 CZK.

Obrázek


Vzhled a ergonomie

Jak je patrné z fotografií tak sluchátka jsou tvarově úplně stejná. Našel jsem jen 2 rozdíly. Barvu a tvar vystýlky hlavového mostu. HD650 jsou asi přeci jen o trošku elegantnější se svojí "šedou metalízou". HD600 a jejich mramorovaný nástřik nemusí sednout úplně každému.
V oblasti pohodlí jsem nezaznamenal žádný rozdíl. HD650 mají sice o trošičku měkčí náušníky, ale po nasazení na hlavu bych jedny od druhých pocitově nerozeznal. Pohodlí u obou je na vysoké úrovni. Ani po mnohahodinovém nasazení na hlavě mi absolutně nevadí. Tlak na hlavu není vysoký ani příliš malý. Prostě tak akorát. Nadruhou stranu jsou sluchátka přecijenom cítit, protože jejich hmotnost není úplně zanedbatelná. Třeba ve srovnání s všem známými Koss Porta Pro o nich určitě víte a nehrozí, že byste zapoměli, že je máte na hlavě. Úplně nová sluchátka mají trochu větší přítlak na hlavu, ale po několika dnech běžného používání se uvolní.

Kvalita provedení

Na první pohled se obě sluchátka nezdají nějak extra nezničitelně provedená. To je dáno tím, že tělo je z velké části plastové. Realita je ovšem taková, že plast je velmi, skutečně velmi pevný. Teoretická situace kdy se sluchátka rozlomí díky nešetrnému zacházení se mi zdá skoro nemožná. Plastové výlisky jsou perfektní. Z vnější strany sluchátek jsou kovové kryty měničů. Z vnitřní strany sluchátek jsou molitany a náušníky z takového materiálu, který jsem zapoměl jak se jmenuje :-) Nikde nejsou žádné vůle. Všechny díly drží pohromadě pevně jako skála.
Hlavový most je narozdíl od nižších modelů HD595 a níž vyztužen pořádnou ocelovým ohebným dílem o jehož vysoké životnosti není třeba pochybovat. Doposud byla obě sluchátka stejná, ale teď je přichází rozdíl. HD600 mají v sériovém stavu tenký a snadno ohebný kablík, který se snadno zkroutí. Takto zkroucený rád drží tvar což je nepříjemné. Tento je zakončen 3,5mm jackem s redukcí na 6,3mm. Naproti tomu HD650 mají o poznání tlustší kabel, který tímto neduhem netrpí. Ten zakončen 6,3mm jackem a dodává se k němu redukce na 3,5mm. Naštěstí díky tomu, že jsou kabely u obou sluchátek výměnné, tak existuje možnost snadno u HD600 kabel vyměnit právě za kabel od HD650. Cena tohoto upgradu je celkem nízká (vzhledem k ceně sluchátek), cca 600-700 Kč a rozhodně jí doporučuji. V tomto srovnání jsem testoval HD600 již s takto vyměněným kabelem.
Na internetu se dají občas najít strašidelné příhody o vyviklaných místech kam se tyto výměnné kabely zapojují. Pak prý dochází k tomu, že např. jedno sluchátko nehraje. Zatím jsem v tomto ohledu žádný problém nezaznamenal.

Obrázek

Zvuk

Přichází nejzajímavější téma. Právě ze zvukových rozdílů obou sluchátek jsem totiž docela překvapen. Testoval jsem na soupravě z podpisu. Polohu na potenciomentru jsem nechával na stejné úrovni, protože jsem nezaznamenal v hlasitosti rozdíl i přes to, že HD650 mají mít o pár dB větší citlivost při stejné impendanci. Ještě zmíním jednu docela důležitou věc. HD600 s kabelem od HD650, se kterými testuji mají jednoznačne o něco silnější bas než se standardním kabelem.

HD600 i HD650 po prvním nasazení na uši zaujmou silnými a plnými basy. HD650 mají basů více, ale ne o tolik jak jsem očekával. Popravdě tipuji to na několik málo dB navíc v celé oblasti basového pásma a možná i nižších středů. Ale těchto pár dB navíc dělá hodně a bohužel se mi subjektivně zdá, že už je to trochu moc. A to prosím mám rád basy. Obě sluchátka jsou teplejší až temná, ale HD650 už jsou skutečně temná strana síly. Určitě realističtější podání hudby se mi jeví u HD600. Nižší středy a středy obecně jsou u obou sluchátek krásně do tepla zabarvené. Vokály zní nádherně, vzdušně, doslova líbezně. Tady obě sluchátka doslová "válí". U výškového pásma je ale opět rozdíl mezi oběma modely. HD600 mají o poznání více a výraznějších výšek než HD650. Hd650 mají výšky poněkud zastřené a hudba díky tomu někdy působí trochu poddekově. Jsem hodně nerad, že tohle musím napsat ale je to tak. HD600 ve výškovém pásmu jasně vedou. Právě možná díky lepším výškám mají HD600 zcela překvapivě o trošičku více detailů. To jsem skutečně neočekával. Např. tam kde HD650 artefakt ve skladbě v mp3 formátu vyžehlila, tak u HD600 byl slyšet. Nebo tichého cinkání kdesi v prostoru jsem si v další skladbě u HD650 ani nevšiml, u HD600 ano. S o trochu větší detailností u HD600 podle mě možná souvisí i přesnější basy. Tedy basů u HD600 je o něco méně, zato jsou přesnější a rychlejší. Obecně jsou ale detailní oba typy sluchátek. Tak jak se na high-end sluší a patří. Byť konkurence jako AKG K701 má detailů víc.

Podání prostoru je u obou sluchátek prvotřídní. Zpočátku jsem neslyšel rozdíly mezi oběma typy, ale po hodinách úpěnlivého analyzování jsem dospěl k názoru, že HD650 mají přecijenom o něco málo větší prostorovost a zároveň mírmě lepší stereo efekty. Ale tento rozdíl je opravdu relativně malý. Je slyšet spíš na některých konkrétních skladbách než obecně u všeho. Separace nástrojů a jejich rozmístění v prostoru je je opravdu povedené u obou modelů, čím lepší zdroj tím lepší separace.

Dynamika reprodukce je obecně u obou typů příjemná. Ale někdy by mohla být lepší. Docela záleží i na kvalitě nahrávky. Moderní přepálené nahrávky, např. popu, rapu a spol. znějí na obou sluchátkách někdy opravdu tragicky až neposlouchatelně. Je někdy dokonce jasně slyšet clipping při limitaci. Nekvalitní hudbu doporučuji poslouchat např. na Porta Pro, tam to zní docela dobře :-)

Když si to zrekapitujeme, tak mi jako vítez z těchto dvou podobných sluchátek pro někoho možná překvapivě vyjdou HD600. Ale je to jenom o fous. Teoreticky kdybych dal HD600 100% tak HD650 budou mít 95%. A to z důvodu přecijenom méně pevných a trošku moc zvýrazněných basů. Zároveň slabšího podání výškového pásma. Ale jinak je to opravdu hodně vyrovnaný souboj. Rozdíl v ceně obou modelů je absolutně, ale skutečně absolutně neodpovídající. To je věc která mě překvapila. Čekal jsem nějaké to vylepšení na straně HD650, které by vyšší cenu podložilo, ale ten mírně lepší prostor a silnější basy co za svoje peníze člověk dostane za to nestojí. Co je ale dobré je lepší kabel u HD650 a rád zopakuji své doporučení k HD600 koupit i tento i kdyby to mělo být jen kvůli konstrukci. Ale ten nárůst objemu basu s tímto kabelem také stojí za to, alespoň pro moje uši. Na závěr zmíním, že vše co jsem napsal jsou čistě jen moje subjektivní pocity na základě důkladného analyzovaní reprodukce obou sluchátek bok po boku takže to můžete samozřejmě slyšet jinak ;-) Obojí jsou skvělá sluchátka se zvukem, který člověka doslava pohltí. Je líbezný, medový, plný lásky :D

Obrázek

Bubaak jak známo je éterická bytost a proto se jen málokomu podaří ho zachytit na fotografii. Mě se ho povedlo načapat při poslechu HD650 zrovna ve chvíli kdy se zneviditelňoval :-D
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 1. 3. 2009 20:24

Asi bych měl něco napsat, to by ovšem nemělo být vše již řečeno.
Osobně jsem si rozdílu v prostoru nevšiml, ale měl jsem je vedle sebe na uších jen 3 hodiny. Co se zvuku týče, rozdílný charakter je skutečně znát. Nečekal jsem rozdíl tak velký a už vůbec bych nečekal že mi budou chybět výšky.
Ne nemyslete si že HD 650 výšky nemaj, to by byla chyba! Jen jsou lehce potlačené v přímém srovnání s HD 600 (ač se mi jednou stalo u nenaposlouchaný písničky, že mám na uších HD 600 a ony to byly HD 650). Tento charaktér dotváří u HD 650 "jemnější a pohodovější" charakter, méně důrazný na detail a čistotu. Zatím co HD 600 na mě působili jak přerostlé UE Triple.FI10, přesný důrazný a lehce naléhavý až analyticky, zvuk pro které je mám tak rád. Co mě občas překvapilo, že HD 600 neztráceli ani na basech, nejdou tak z hluboka jak u FI10 a HD 650, ale nic kvuli čemu by si kdokoliv mohl rvát vlasy. Koč tento fakt přikládá kabelu HD 650, jež prý "do-hutnil" basy a pomohl výškám, ale já tento pokus nezkoušel a tak nesoudím.

Obrázek

Udělal jsem chybu koupí HD650? Neuvažuji o přestup na HD 600 :-)) Co jsem zkoušel vynechat DAC tak se mi zdalo o lehkém posílení výšek a když vemu že o "lampáči" se tvrdí jak basům pomáhá, tak se mi jeví "tranzistorák" jako vhodná volba zesilovače (ač zesilovač charakter zvuku moc nemění). V nejhorším mod v podobě molitanů je možná i zde. A když vemu že zmíněný charakter jsou jen lehké rozdíly, tak nechám promluvit čas a zvyk na sluchátka.
Co se pohodlí týče, jsem rozčarován.
Čekal jsem že je hodím na uši a šmitec... zase špatně! Jako starý In-earař jsem byl až zaskočen po hodině poslechu jaký může být vedro ve sluchátkách, lehce mi vadila i přítomnost samotných sluchátek kolem ucha a né v uchu. Taky mě překvapil mikrofoní efekt a odraz narazu kosti do ucha ktérý mi přišel větší než u FI10 z čehož jsem byl až překvapen. Když jsem se s tím pochlubil Kočovi, tak jsme se shodli že jde jen o zvyk a dal obrácenou sodovku fi10kám.
Naposledy upravil bubaak dne 1. 3. 2009 20:39, celkově upraveno 1
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 1. 3. 2009 20:35

Nikdy nic nevyjde, jak si plánujeme. Pravidlo. Zná to každý. Zkus je nechat hučet přes noc pěkně osolené ve skříni a uvidíš.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 1. 3. 2009 20:42

very very good!
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 1. 3. 2009 20:43

Zatím na ně názor nemám a jsem snima spíš spokojen (neusínám s vědomím: ja vůl jsem si měl koupit HD 600 <- to píši s čistým svědomím a neuklidňuji se). Uvídím jak se zatvaří ke zdroji zvuku ktéry chystám na doma. Dost možná jim nesedl jen charakter Kočovi soupravy
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 1. 3. 2009 20:47

Jak hrají s iRiver Lplayer bez zesilovače? Tipuji potichu.

Je fajn, že si bubaak koupil i pořádný circumaurály, dnes je to samý in-ear, nicméně vlastností reproduktorů nedosahují.

HD650 se mi líbí, prvně jsem myslel, že jsou z titanu, ale to jen barva. Ale červené HD600 se mi líbíli více. Proč mám dojem, že HD600 existují i v červené?
oneill_sx1
Recenzent fóra
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hertz-sk 1. 3. 2009 20:58

Kocmeister píše:Z vnitřní strany sluchátek jsou molitany a náušníky z takového materiálu, který jsem zapoměl jak se jmenuje :-) [/i] :-D

Nemyslel si náhodou velur? :-l Inak veľmi pekné a smerodajné (rozhodol by som sa podľa toho)
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 1. 3. 2009 20:59

S irivrem? :mrgreen: nehrajou vůbec :-/ žádná dynamika, žadný výkon, nic.... i zvukovka co teď mám ve stolním, přes zesilovač Logitechu Z4 hrajou líp a to že se přes tohle nedá UE FI10 poslouchat :-)

Na doma jsem chtěl pořádný sluchátka, jen si budu muset zvykat dýl než jsem čekal :-))
červené HD 600 jsem neviděl :-)) ale orpheus ve dřevě je překrásný

Obrázek
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 1. 3. 2009 21:22

Oneil: Červený HD600 asi fakt nejsou, ale 595 červený ano. Možná sis to spletl.
Hertz: jo díky, je to velur :)
Bubaak: HD600 a naléhavý, analytický zvuk? No nevim, asi to každej slyšíme jinak. Vždyť se ti to zdálo podobný na 650 ne?
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 1. 3. 2009 21:33

HD 600 mi přišli čistší, přesnější, detailnější = podobný FI10 (téměř stejný)
HD 650 zas temnější, jemnější, méně naléhavější
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 1. 3. 2009 21:38

Wow, dík za super čítanie páni ! Škoda, že začínam byť spokojný s moddnutými HD 555kami a uvažujem nad poriadnymi in-ear (povedzme fi.10) :-) No uvidíme, snáď v ďalšom živote... :D

Čo sa týka testu, verím tomu, že Kocmeistrova kombinácia zosíka/DAC HD 650tkám len nesadla :-) Na druhej strane za taký rozdiel v cene by mohli byť v každom aspekte o chlp lepšie nech sú pripojené na čokoľvek :-[ Ale aj to je vec vkusu... ;-)
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 1. 3. 2009 21:44

Jojo taky si myslim, že nějakej navýškovanej ostřejší zdroj + slušnej polovodičovej sluchátkáč (což bubaakem právě sestavovaný Dispre je) by mohl 650-ky poléčit.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 1. 3. 2009 22:00

Já ti závidim ten foťák to sou fotky :love: nech je pořádně rozehrát a doufej...
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 1. 3. 2009 22:04

ono to fakt není tak hrozný jak to z textu plyne :mrgreen: závěr udělám až domácí audio dokonám :-))
hmpf: někde si na koče počkame a foťák mu vememe :)
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 1. 3. 2009 22:10

Jo možná jsem to trochu přepískl s tou kritikou. Je to tim, že už jsem zmlsanej. Většina lidí by se asi ze zvuku HD650 posadila na zadek :-)
Naposledy upravil Kocmeister dne 1. 3. 2009 22:31, celkově upraveno 1
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků