[recenze] Sennheiser HD800

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Kocmeister 8. 11. 2009 13:53

[recenze] Sennheiser HD800

Díky tomu, že Jerseymu trvá nějak dlouho než konečně vypustí oficiální recenzi, tak jsem se rozhodl zkrátit čekání některých napsáním “pár slov“ o těchto interesantních sluchátkách. Těch sluchátkách, okolo kterých se točí takový hype a koluje tolik mýtů, že by se z toho dal napsat sborník pověstí. Předem předesílám, že vynechávám veškeré marketingové popisy týkající se nové revoluční konstrukce, měničů atd. Vrhnu se rovnou na svoje uživatelské dojmy. Je to těžké napsat objektivní recenzi když je člověk majitelem. Jak známo každý vychvaluje do nebes co sám vlastní. Ale přesto to zkusím. Zahořeno mám tak cca 100 hodin a naposloucháno vše co běžně poslouchám což by mělo snad stačit na nějaký alespoň trochu seriózní test . Pokusím se průběžně srovnávat s mými předchozími AKG K701 a i HD600. Sestava je Casea Cepheus a Dispre II z PC, propojeno RG62.

Obrázek

Terminátoři v pěkné krabici

Po vybalení z krabice vykoukne na nového majitele velmi podobná bedna , ve které jsou sluchátka uložena jako u HD600 a HD650. Bedna je pěkná, vystlaná nějakou na pohled i omak příjemnou látkou. Rozhodl jsem se proto, že sluchátka tam budu po každé poslechové seanci schovávat ať se na ně nepráší a nehrozí jim nějaký úraz. Sluchátka samotná se tam mají jako v bavlnce.

Co se konstrukce, vzhledu a zpracování sluchátek týče, tak jak víme existuje několik táborů. Části se nelíbí vůbec, části naopak dost a nejmenší část lidí nechává jejich vizáž chladnými. Nijak nezastírám, že já patřím do skupiny obdivovatelů. Po pečlivém „ohmatání“ rozhodně špatné pocity nemám. Sluchátka jsou pořádně velká monstra a velké měniče vypadají opravdu velkolepě. Ano je použit především plast na většinu vnějších dílů, nikoliv kov jak se může na první pohled zdát. To je určitě mínus. Zvláště při této ceně za kterou se laple prodávají. Ale taky je to první a poslední mínus v této oblasti. Plast je hodně pevný, a nějaké vůle mezi díly jsem nezaznamenal. Vzhled mi přijde jako ideálně padnoucí terminátorům na dlouhé zimní večery. Čalounění náušníků a hlavového mostu je z alcantary. To je v oblasti sluchátek exotický materiál což je určitě potěšující přinejmenším pro ten pocit :-) Ale z praktického hlediska je to také na omak materiál jemnější než běžně používaný velur. Také uši se v tom zároveň nepotí jako v kůži nebo kožence. Všiml jsem si ale složitějšího odstraňování prachu z náušníků . Už to jde prostě hůř než z veluru. Kabel od sluchátek dostává jedničku s hvězdičkou. Především za to jak vypadá. Krásně látkou opletený s elegantním konektorem. Je snadno odnímatelný pokud by snad chtěl někdo v budoucnu upgradovat na jiný nebo přejít na balanced kabel. Nijak nepříjemně se nekroutí jako kabel od HD600 nebo i K701. Přítlak sluchátek na hlavě není vůbec silný ani nepadají. Je to prostě tak akorát. Most je široce nastavitelný a divil bych se kdyby se našel někdo komu by sluchátka na hlavu nesedla jak prd** na hrnec. Ergonomie je prostě jak se řiká „vychytaná“.

Obrázek

Koupání se v moři detailů

Tak jako asi drtivá většina majitelů jsem si sluchátka nekupoval pro to jak vypadají nebo jak mají udělaný kabel nýbrž kvůli zvuku. Zvuk opravdu není z nejhorších :-)) Né teď vážně. První dojmy po nasazení na hlavu a puštění hudby byli, že se jedná o vylepšená AKG K701. Charakter se mi zdál podobný. Bína ale nesouhlasil. A měl pravdu, zas tak podobné nejsou, byly to pouze první dojmy. Je to na pomezí mezi K701 a HD600 charakterem. Ani příliš světlý ani teplý. Co mě hodně zaujalo jako jedna z prvních věcí je monumentální dynamika. Jakkoli mají K701 opravdu skvělou dynamiku, doposud pro mě nejlepší, tak HD800 jdou v tomto ještě dále. Rozdíl mezi tiššími a hlasitějšími částmi skladeb je nezanedbatelný. Nejlépe je to slyšet když píseň postupně graduje. V tu chvíli z relativního klidu vyvstává čímdál hlasitější útok hudebních nástrojů na sluchové ústrojí který vygraduje něčím jako menším výbuchem hlasitosti. Něco podobného na levnějších sluchátkách můžeme pouze simulovat postupným otáčením potenciometru směrem doprava. K dynamice se váže dle mne tak trochu i rychlost. Ta je opravdu excelentní. Není zde žádné nafouknutí basů nebo mlha přes nějaké pásmo, jež by způsobovala pocit byť jen mírného zpomalení zvuku. Ale rychlost je srovnatelná s K701, která v tomto jsou taktéž výborná. Naproti tomu ve srovnání HD600 jsou výrazně rychlejší. Detailnost je v oblasti sluchátek s dynamickým měničem asi bezkonkurenční (všechny jsem ale zdaleka neslyšel). Detailů je ještě víc než u analytických K701. Už jsem to nečekal, ale opravdu zase nacházím nové věci v již naposlouchané hudbě. Myslel jsem si totiž, že s mou sestavou a K701 už jsem na maximu co můžu z dyn. Sluchátek ve oblasti detailů slyšet. Mýlil jsem se. Zvášť se mi líbí, že u zpěváků/zpěvaček někdy slyším dozvuky a odrazy jejich hlasu v nahrávací místnosti nebo místnosti kde zpívají. Je to o to zajímavější, protože jsem předpokládal dokonalé odhlučnění takových nahrávacích místností. Nic by se tedy odrážet nemělo. Ale asi jsem se pletl, prostě je to jasně slyšet.

Obrázek

Rozlišování nahrávek na špatné, na ty lepší, ještě lepší a na ty výtečné je nekompromisní. Jakmile je deka už na nahrávce tak jí sluchátka opravdu neodstraní. Pokud je nahrávka přeostřená tak jí nevyhladí. Chybějící dynamiku nevyrobí. Nedá se nic dělat. Milovníci staré hudby (tak 70. Léta a níž, záleží na kapele)a té hodně nové (okolo r. 2000 a výš, záleží na kapele a žánru)budou mít možná problém.

A co tolik propíraný prostor? Je větší než K701, kteréž doposud pro mé uši v disciplíně zobrazení prostorové informace vedla. Ale neřekl bych, že až o tolik jak se všude po různých fórech můžeme dočíst. „Nesedám si z prostoru na zadek“ možná i proto, že na sluchátkách jako K701 nebo HD650 která důvěrně znám prostě není zas o tolik menší. U HD800 je natažen prostě zase o něco víc jak předozadní tak i pravolevý. Ale do extrému to nejde. Popravdě ani nevím jak by to vypadalo kdyby byl ještě výrazně větší. Nejspíš by byli všichni muzikanti a nástroje příliš vzdáleni ze scény. A nebo taky ne. Takto je to už opravdu rozlehlá scéna a rozmístění všech aktérů je hodně přehledné. Nemám moc co vytknout. Ale tvrdí se, že elektrostaty jsou v tomto ještě lepší.

Obrázek

Probereme si postupně všechna pásma. Začnu pěkně odshora tím, které mě totálně dostalo. A tím jsou:

Výšky

Nebudu šetřit chválou. Takhle skvěle podané výšky jsem opravdu ještě na dynamických sluchátkách neslyšel. Nebudu nijak zastírat, že tak trochu na výškách ujíždím. A to od doby kdy jsem vlastnil K701. To byla první sluchátka kde to už konečně „trochu“ jak se říká cinkalo. S Dispre sluchátkovým zesilovačem se to ještě výrazně zlepšilo. Ale to co mělo přijít s HD800 jsem nečekal ani ve snu. Především činely jsou neuvěřitelně rozlišené a jejich akustická síla nijak neuvadá s tím jak jdou výše a výše. U jiných sluchátek co jsem doposud slyšel prostě po prvotním rozeznění vadly. Teď jdou slyšitelně hodně vysoko. Určitě na samý limit CD Audio. Nutno říci, že jsou chvílemi opravdu silné. Pro mě jsou to konečně sluchátka co zahrají reálně činel. Ne každému by to sedlo. Jsou lidé kteří z nějakého důvodu nemají rádi byť jen mírně silnější výšky. Když je jich více tak je pro ně hudba agresivní a prý digitální. S takovými já si osobně nerozumím a pro ty tato sluchátka nebudou to pravé. Analogovou deku hledejte jinde nebo to vyhlaďte nějakými lampami. Ale my ostatní si to budeme užívat pořád a pořád dokola. Každý den si pouštím rockovou hudbu jen abych slyšel ty nádherné činely.

Střední pásmo

Lidský hlas je hodně znělý. Opravdu srozumitelnost je skoro dokonalá. Překvapivě ještě lepší než u K701 , kde se to může zdát že už to snad lepší být ani nemůže. Taky se mi jeví mírně prezentnější než u K701 i HD600. Prostě středy nejsou schovány byť ani trochu pod jinými pásmy. Barva lidského hlasu je lepší než u K701, kde je mužský občas trochu tenký. HD800 je to v tomto blíže k HD600, jež v lidských hlasech pro mě doposud vedla. Nadruhou stranu tu není vůbec žádné zvýraznění nižších středů jako u HD600 nebo dokonce HD650. Takže zvuk není v kombinaci s nádhernými výškami ani trochu teplý nebo temný. Je křišťálově čistý bez náznaku mlhy. Je to podle mě krok vpřed od HD600/650. Už tu není snaha o určitou líbivost na první poslech , ale spíš neutralitu a reálnost podání. U určitých zvuků a konkrétně některých druhů bicích (které neumím bohužel pojmenovat) nalézajících se v akustickém pásmu středů bych ale uvítal mírně větší jakési zaostření, fokus nebo jak to nazvat. V této velmi marginální oblasti se mi víc líbili K701. Další zahoření ale může teoreticky tento subjektivní mínus odstranit.

Obrázek

Basy

Bum bum boom boom, duc duc duc. Nene to tady nenajete. Bassheadi spláčou nad výdělkem to připomínám hned od začátku. Vůbec žádné byť minimální zvýraznění basu, hlavně vyššího (toho co je zodpovědný za to duc duc) basu tu není. Množství se mi zdálo zpočátku jako u K701. Po delším poslechu a možná i zahoření ale vyplynulo, že je ho přeci jenom víc. Víc ale jen tak decentně. O množství ale vůbec nejde. Jak jsem zmínil sluchátka jsou výjimečně vyrovnaná a to i díky basům. Pokud si přečtete dojmy a recenze na HD800 jiných lidí na internetu, tak podle mnohých jsou právě basy jejich nejsilnější stránkou. Pokud bych neujížděl na výškách tak jim dám za pravdu. Jsou výtečné. Pevné a přesné jako skála. Řekl bych ale nadruhou stranu srovnatelné v pevnosti jako K701 čímž určitě jejich majitele potěším. Prostě víc už to zpevnit asi nejde ;-) Kresba je perfektní, žádné spojování několika basových tónů dohromady. Můžete sledovat každou linku zvlášť. Čím pro mě excelují je hloubka. Ano jdou subjektivně opravdu hodně hluboko. Jako subwoofer. Sennheiser nekecal, velké měniče asi opravdu bas zahrajou celý. Kopák a objemem větší bubny mají nádherný objem a působí úžasně plasticky. Jako by do toho bubeník mlátil přímo před Vaším nosem. U K701 ten objem kopáku občas trochu chyběl, bylo to moc analyticky odseknuté. U HD600/650 to objem mělo ale zase to bylo ne tak přesné, trochu zamlžené.

Král měničů osobně


Obrázek

Suma sumárum…

Jak bych to měl uzavřít jinak než zamyšlením se jestli Sennheiser HD800 dostojí vynaloženým prostředkům. Pro ty kdo neví, česká cena je 26800 CZK. Dostojí? Podle mě ne. Jste překvapeni po tak pozitivně laděné recenzi? Prostě podle mého názoru je ta cena přepísknutá. Reálně bych to viděl tak na 18 maximálně na 20000 CZK. Spíš ale ještě trochu míň. Jejich současná cena je jak zmiňují na jiných stránkách další uživatelé nebezpečný precedens. Od teď už budou pravděpodobně všichni prémiový výrobci u svých nejvyšších modelů naceňovat sluchátka výrazně výše než bylo zvykem. Můžeme se těšit na AKG K801 s cenou pravděpodobně ne výrazně nižší, pokud ne vyšší. Nový Beyerdynamic T1 s cenou 900 EUR je toho jasným důkazem. Je to ale jen můj osobní názor. Někdo jiný to bude vidět jistě jinak. Prostě když postavím vedle sebe pro mě do této doby nejlepší sluchátka AKG K701 a Sennheiser HD800 tak Senny prostě nejsou o 20 tisíc lepší. Asi tak bych to vysvětlil. Jinak jsou ale ve všech ohledech, pásmech a charakteristikách jasně lepší než K701 stejně tak jsou velmi výrazně lepší než HD600 i HD650. To je nezpochybnitelné. Jejich poslech je opravdu zážitkem. Zatím se jich ještě stále nemůžu nabažit a jsem rád, že je mám doma.

Zvuk HD800 mě přijde naprosto bezkonkurenční u veškeré živé hudby. Pro mě především u rockové hudby. Jsou to skvělé rockphones. Pevné rychlé basy, fascinující výšky a schopnost stíhat jakkoliv rychlou hudbu je báječná. Co mě ale zklamalo je elektronická hudba. Ne že by ji sluchátka nezahrála. To ani náhodou. Naopak je výtečně podaná ALE… Poslech elektronické hudby s velkým podílem elektronických nástrojů a basů mi nepřinesl žádný výraznější pokrok proti K701 ani HD600. Prostě je to mrtvá hudba kde nejsou žádné nové detaily. Není skoro nic co by již neodhalila HD600. Pořád ty stejné počítačové samply co jsem slyšel v minulosti už tisíckrát. Naproti tomu jak jsem zmínil v živé hudbě s reálnými hudebními nástroji se toho objevilo tolik nového. Opravdu zážitek. Jinými slovy pokud posloucháte JENOM techno apod. Neutrácejte a šetřete si peníze na jiné věci. Pokud máte větší hudební záběr, myslíte to s poslechem vážně a máte prostředky berte je všemi deseti.

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Kocmeister dne 8. 11. 2009 17:04, celkově upraveno 1
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 8. 11. 2009 14:00

Perfektní recenze!

Díky za ni, když mě to tak trvá.

Musel jsem trochu vychladnout a teď je na řadě kritický poslech proti Staxům. Ještě týden to asi potrvá. :(
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 8. 11. 2009 14:15

Tiez sa chcem podakovat Kocmeister-ovi za peknu recenziu. Ked zlezu cenou, mam pocit, ze toto by sa mi naozaj pacilo. BTW co sa tyka tej dynamiky, ked si to popisoval - gradovanie od zaciatku po koniec - napadla ma moja srdcovka U2 - Bad. ;)
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod peo.c 8. 11. 2009 14:15

Pekne a poctivo napísané :tleskani
FLAC>Sansa Clip v2(8GB black)>SPC(stevenkelby recable)>LiveWires T1 (UM remold)
---------------------------------------------------------------------------------
Gone:EP830>PFE112>IE8>HD650>TF10
O2>X-Fi>A829>Zero>H120
peo.c
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 8. 11. 2009 14:19

Už som sa išiel pustiť do seminárky a zrazu tu vidím toto ]:-< :-))

Recenzia je úplne perfektná, dozvedel som sa skoro všetko čo som chcel vedieť, díky moc :-) Oceňujem hlavne posledné odstavce, ktoré ma vrátili naspäť na zem a uistili v tom, že HD 800 už nebudú pre mňa. Elektronika (a hlavne DnB) tvoria nezanedbateľné percento mojej hudobnej zbierky, kde by mi spomínané vlastnosti 800viek nestáli za vynaložené prostriedky...
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 8. 11. 2009 14:24

Myslím, že na tu elektroniku jsou HD 600 vynikající volba.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 8. 11. 2009 14:29

Díky chlapi. Jo na elektroniku jsou HD600 fakt super. Ještě bych zmínil, že majitelé K701 kterých je tu na fóru opravdu hodně se vůbec nemusí stresovat. Máte báječný sluchátka a s tim upgradem bych zas tak moc nespěchal.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pingu2221 8. 11. 2009 14:35

Tak tohe je opravdu hodně precizní práce. díky :-) šlo mi hlavně právě o to, jestli je rozdíl mezí AKG K701 a Senny takový, aby se vyplatilo dát těch 20k navíc, což jsi skvěle vysvětlil. Jinak fakt čtivý.
Pingu2221
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 8. 11. 2009 14:37

Tak ako zas povedzme si to takto. HD 800 dostali cenu EISA - no keby ste v marketingovom oddeleni Senn - no nedate tam taku vysoku cenu, ked to ludia kupia? :D :D
Proste je to novinka, podarena novinka a cena tomu odpoveda.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod hertz-sk 8. 11. 2009 14:44

Super recenzia, fajn kompozícia, krásne foto, maximum informácií :-). Paráda. 8-D


Teraz jedna filozofickejšia: Prečo všetci "čakajú na lacné HD800 z druhej ruky?". Veď toto nieje nová zupa-galaxo Xdimezonálna trieda. Sú tu aj iné porovnateľné modely, ktoré sú už roky na trhu a z druhej ruky ich je možné dostať za výhodný peniaz.
Námatkovo: Akg K1000, Denon 7000, Grado PS1000, Grado RS1, Ultrasone 9... a to nehovorím o elektrostatoch (na hifi.slovanet je zaujímavé porovnanie HD800 vs. 0404)

edit: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=6653
DAC YBA WD202 => XLR MOGAMI => Mackie HR824
hertz-sk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 8. 11. 2009 14:52

Nejlepší recenze, co jsem tu kdy četl.
Kocmeister píše:u zpěváků/zpěvaček někdy slyším dozvuky a odrazy jejich hlasu v nahrávací místnosti nebo místnosti kde zpívají. Je to o to zajímavější, protože jsem předpokládal dokonalé odhlučnění takových nahrávacích místností. Nic by se tedy odrážet nemělo. Ale asi jsem se pletl, prostě je to jasně slyšet.

To nám nemůžeš upřít; chci vědět, u kterých skladeb to slyšíš.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peo.c 8. 11. 2009 15:03

Tomu sa hovorí cream price :D to sme sa práve učili na marketingu :shock:
FLAC>Sansa Clip v2(8GB black)>SPC(stevenkelby recable)>LiveWires T1 (UM remold)
---------------------------------------------------------------------------------
Gone:EP830>PFE112>IE8>HD650>TF10
O2>X-Fi>A829>Zero>H120
peo.c
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod palinoch 8. 11. 2009 15:08

Dobra recenzia. Naozaj dobra, pekne opisana.
Naproti tomu jak jsem zmínil v živé hudbě s reálnými hudebními nástroji se toho objevilo tolik nového. Opravdu zážitek.

Ozaj by ma zaujimalo co nove sa da pocut po hudobnej stranke v porovnani 701. Nove tony ci nastroje? Je to nejaka spirala nekonecna? Lepsie sluchatka novsie detaily, lepsie sluchatka dalsie detaily?
palinoch
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 8. 11. 2009 15:25

Figut: To s těma dozvukuma. Možná jsem to špatně popsal. Spíš je to takový rozeznívání a doznívání hlasu v prostoru. Už nevim kde to bylo nejvíc slyšet. Tak narychlo co jsem si proběhl tak v popíku z 80.s mám ten pocit u Diana Ross - Upside Down a Cindy Lauper - Time After Time. Což ale stejně nejspíš neposloucháš :-) Je to spíš ve vokálnější hudbě.

Palinoch: Nový detaily třeba právě na činelech, kde je vyšší rozlišení teď. Lidský hlas je detainější a srozumitelnější. Bas tím jak jde hlouběji tak je slyšet lepší kresba třeba basový kytary atd. Nevim při jaký třídě sluchátek už zůstanou detaily stejný jako předtim. Ale vim, že u elektroniky jsem narazil na limit a nic moc novýho fakt neni.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod palinoch 8. 11. 2009 15:36

Ano, ano v tom to smere je elektronika limitujuca, preto je to elektronika. Tiez som pocul nove detaily o proti starym sluchatkam a neskor som zistil ze tie detaily tam boli ale menej zretelne, take nepovsimnutelne. Dik za odpoved.
palinoch
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků