Kvalita optickych kabelu

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Odar 21. 7. 2009 15:07

Ten mam ja 5m.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 21. 7. 2009 15:42

Dost jsem se o problematiku digitálních kabelů zajímal. Tedy digitální rozumějme optický a koaxiální. Víceméně všeobecný konsenzus na hifi fórech je, že přes koaxiální propojení zní hudba lépe. Říkal jsem si, že je to kravina. Jedničky a nuly jsou stejný v obou případěch nebo ne? Ale kdepak, po větším studiu do hloubky jsem se dočetl, že je prokázán přes optiku horší- vyšší naměřený jitter. Ano jitter, teda zabiják digitální muziky. A zajiterovaný zvuk slyšet je. I já jsem tedy přestoupil raději na kvalitní koax. Bohužel jsem spolu s tím i změnil transport, takže nevím jestli je současný lepší zvuk důsledkem přestupu na koax nebo transportu jako takového.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 23. 7. 2009 09:57

Kocmeister --> Nevies prosim ta poradit aku znacku kupit? Potrebujem nejaky kvalitnejsi 1m TOSLINK. Belkin (7 USD), Atlona (9,50 USD), Prifigold (12 GBP).
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 23. 7. 2009 10:25

U optiky je to jedno. Vem jakejkoliv z těch tří. Předpokládám, že skleněnej není ani jeden z nich. Ale jak píšu jestli máš možnost koax. propojení tak bych radši šel do něj. To bych ti i poradil levnej kabel :-)
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod marts 19. 8. 2009 14:30

Domnívám se, že s jitterem vzniklým na kabelech se to poněkud přehání. Na Monarchy Audio naměřili jitter na koaxiálu 1434ps a u optiky 2944ps. Tedy optika ma dvakrát horší jitter než koax, to už zní hrozivě ne?
Nikdo už ale neuvádí jak moc takovýto rozptyl časování rozhodí přenášená data. Ve skutečnosti je délka signálové značky pro 44,1kHz přenášených digitálně 357 ns, tedy jitter rozhodí časování na nejnižší úrovní méně než o 1%. A to zdaleka nejsme na úrovní jednotlivých vzorků které se tvoří v bufferu. Jelikož jitter vnesený kabelem je v podstatě náhodný jev, znamená to že čím delší časový úsek se na přijímací straně nabafruje tím méně se na něm jitter projeví. Audio signál přenášený digitálně (SPDIF) je složen z audio bloků které se bafrují a až následně předávají do D/A převodníku. Z hlediska poslechu se pak mnohem více projeví jitter vlastních řídících hodin převodníku než jitter způsobený kabelem.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Boberts 12. 10. 2009 16:36

prosim o radu.
chcel som si dnes kúpiť optický kábel na prepojenie zvukovky v pc a repro sustavy logitech z5500. predavač mi dal otázku že či chcem koncovky ako klasický jack 3,5 alebo kábel s koncovkou štvorcového tvaru. tak som zneistel a nekupil som nič.
na zvukovke mam klasický jack ale na repro je taká tá štvorcová koncovka zo skosenými dvoma hranami. preto sa chcem spýtať - bude mi pasovať ten klasický jack aj do repro alebo bude treba zhánať nejakú redukciu ????
ďakujem za odpoveď.
Boberts
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 12. 10. 2009 17:48

pasovat určitě nebude, ale existuje kabel který má na jednom konci jack a na druhém čtverec (tomu čtvercovému konektoru se říka TOSLINK). Pro ilustraci odkaz http://satelity.nej-ceny.cz/30294/kabel ... profi.html
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod just.little.crazy 26. 1. 2010 13:11

Zdravím vespolek,

doufam, ze tento thread je stale zivy... poprosil bych o radu ohledně přenosu zvuku přes optiku, konkretne PC-receiver.

Problem: ve zvuku vznikaji dropouty(kratke chvilky ticha, na receiveru vypadne docasne i zpusob kodovani). Pri porizeni sestavy bylo vse OK, pak se casem zacaly dropouty objevovat pri DTS, pak take pri DD a posledni dobou dokonce i pri PCM prenosu. Zkousel jsem menit prehravac samotny, pak v prehravaci menit dekodery(vliv na dropouty to melo, ale pouze v cetnosti a v zadnem pripade nezmizely), zvazuji koupit jiny-lepsi opticky kabel. Take jsem posledne zkousel hybat kabelem a konektory na nem - bez jakehokoliv vlivu. Uprimne receno, vazne nevim cim to muze byt. Dropouty jsou vzdy kratke(max. desitky milisekund) ale velmi neprijemne. Bohuzel v okoli nemam nikoho kdo by mel podobne resene audio abych vymenou komponent dosel k tomu, ktera je ta problemova, a menit vse je dost drahy spas.

Ma sestava:
receiver:
Yamaha HTR-6130
kabel:
Bandridge TOSLINK 2 metry
Zvukovka:
Terratec Aureon 5.1 + neoficialni drivery pro pruchod ciste passthrough
Dekoder:
Directsound SPDIF
Prehravac:
KMplayer(video) a Winamp(audio)

Predem diky za rady!
just.little.crazy
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 26. 1. 2010 19:12

Jak starý je ten AVRec? Osobně bych tipoval "zasekávání" softu v jeho dekodéru způsobené zvlněním v napájení - ale abychmohl posoudit přesněji, potřeboval bych vědět věk AVR - pokud je to pod jeden rok, je to málo pravděpodobné, jestli rok až dva, je to jedna z možností, jestli je starší než dva roky, je ta špatná filtrace způsobená vyschnutím málo kvalitních filtračních kapacit více než pravděpodobná. Mezi servisáky a bastlíři se některým značkám kondenzátorů používaných výrobci do této techniky důvěrně říká "kur.vítko".
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Kocmeister 26. 1. 2010 19:17

Ten AVR je total absolut lowend takže je to docela pravděpodobný. Moc nevěřim, že by to mohlo být kabelem.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod just.little.crazy 27. 1. 2010 09:11

Ano, receiver je lowend jak vystrizeny. Ale kupodivu zvuk neni tak strasny jak by vetsina lidi tipovala podle cenovky(kupovan za necele 4 tisice i s dopravou jako novy). Ale premyslim o vymene za asi starsi, ale mnohem kvalitnejsi kousek, ale to spis vyhledove. Ted na to nejsou volne finance. Kazdopadne k nemu mam ted zapojene Wharfdale Diamond 9.3 a ty by snesly kvalitnejsiho kolegu :)

Ted zpatky k tematu: receiver je cca 14-15 mesicu stary, presny datum si nevzpomenu, to by ale nemelo hrat roli. Muj laicky dotaz: pokud by to bylo vysychanim kondiku, nedelalo by to stejne ve vsech rezimech? (PCM, DD, DTS) Pri prehravani klasickeho audia pres PCM je tak 1 dropout za 2 hodiny, zatimco pri filmu s DTS +- kazdych 20-30 sekund.

Jinak vcera jsem testoval dale, a mam tip, ze by problem mohl byt nekde v PC. Po zmene externich dekoderu v prehravaci(doted jsem pouzival pouze interni) se mi podarilo chvilkove uplne odstanit tenhle problem, bohuzel po znovunacteni jineho souboru vse bylo nanovo. Asi to nema vliv, ale pro jistotu uvedu, ze sbiram temer vyhradne filmy v *.mkv a tudiz nejvetsi problemy pri prehravani jsou prave zde.

A take jeden postreh - krome PC mam pripojeny k receiveru set top box, a to pres cinch digitalne. A tady nikdy zadny dropout neprobehne, ackoliv napr. CT1 prijimam v DD a ne v PCM.
just.little.crazy
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 27. 1. 2010 09:43

Neviem, ci ti to pomoze, ale mne robil problem DTS zvuk v Media Player Home Cinema. Trhal. Musel som nastavit priamo v MP HC downmix na stereo v dekoderi DTS. Jediny software, kde mi slo DTS z PC korektne digitalne do AVR bol XBMC. Tam som si prepol na HDMI OUT Device (alebo tak cosi) a vtedy DTS netrhalo. Dekodoval priamo AVR a downmixoval na stereo.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod nikdo 27. 1. 2010 10:04

Měl jsem podobný problém a bylo to zřejmě tím, že PC nestíhalo. Výměna procesoru a disku za rychlejší a doplnění paměti to v mém případě vyřešilo.
nikdo
Junior

Odeslat příspěvekod Odar 27. 1. 2010 10:15

nikdo píše:Měl jsem podobný problém a bylo to zřejmě tím, že PC nestíhalo. Výměna procesoru a disku za rychlejší a doplnění paměti to v mém případě vyřešilo.
AMD X2 5050e, 4GB DDR, integrovana HD3200 + 128MB SideportMemory + zdielana z RAM, WD5000AAKS - tu problem nebude :hm
Odar
Trvalý BAN

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků