[recenzia] Sony MZ-RH1 Hi-MD

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Makaveli2Pac 2. 1. 2008 01:46

Kedze som tu jeden z mala zastancov MiniDiscu a nedavno som si kupil posledny model od Sony, MZ-RH1, z ktoreho som viac nez nadseny, rozhodol som sa napisat k nemu par riadkov...

Este pred kupou som sa rozhodoval medzi tymto MD a Cowon iAudio X5 (X5L). Kedze pouzivam MD uz niekolko rokov, na policke mi „svieti“ (ak neratam model serie Esprit a Hi-MD Deck ONKYO) najlepsi MD Deck od Sony, a na cesty som doteraz pouzival prenosny Net-MD, vedel som, co mozem ocakavat, som zvyknuty na editacne funkcie (nahravanie, mazanie, delenie, spajanie, ci presuvanie skladieb) priamo v prehravaci a taktiez na excelentnu kvalitu reprodukcie, takze jedinym superom noveho MD bol prave produkt od iAudio (vdaka kvalite reprodukcie, vydrzi a kapacite). Venujem sa (a ciastocne aj studujem) filmovaniu, strihu a celkovo videoprodukcii, kde je aj kvalitny zaznam z mikrofonov ci inych zdrojov velmi dolezity a ked to dokaze aj taketo male zariadenie, je to velke plus. Toto bol prave dovod, preco nakoniec opat zvitazil MD - kvalitny mikrofonovy vstup a moznosti nahravat vo formate Linear PCM. Ale pekne odzaciatku...

Obrázek


Dizajn:

Ked som ho prvy krat zobral do ruky (ten MD :D), bol som dost prekvapeny, pretoze oproti mojmu staremu bol lahsi, tensi a telo netvori plast. Na spodnej strane su male protismykove podlozky, cize MD sa nikde nesmyka a tu sa mi uz len tazko stane, ze by som do MD drcol a ten by sa zo stola smykol na zem. Rozmiestnenie tlacidiel a vstupv je idealne, tu niet co vytknut, az na na sluchatkovy vystup ktory by bol idealne umiestneny, keby je otoceny o 180°. Dialkove ovladanie ma tlacidla umiestnene taktiez na jednotku, zatial mam ale problemy jednotlive tlacitka nahmatat po tme, resp. bez divania sa, pretoze vacsina skoro vobec z tela nevytrca. Display je taktiez super, zobrazuje vsetko, od nazvu skladieb cez stav baterie, nastavenie EQ, prehravania, proste vsetko potrebne. Podsvietenie je zelene s tmavym pismom. Hlavny display je umiestneny na strane pristroja a mierne nakloneny, podsvietenie nema ziadne, no informacie su vysvietene bielo. Jedna vec co ma dost sklamala je, ze hlavny display nezobrazuje nazvy skladieb. S umiestnenim naboku som sa este doteraz nestretol, no musim povedat, ze to bol velmi dobry napad, keby...

Display, funckie:


Keby display zobrazoval viac informacii a zaroven by bol sluchatkovy vystup otoceny o 180°. Velke plus je, ze clovek nemusi vytahovat cely pristroj z vrecka, staci nakuknut a krasne vidi na display, no nazov albumu ci skladby na nom bude hladat darmo, a kedze sa pri takomto umiestneni MD (aby bol display viditelny hned po nakuknuti zvrchu do vrecka) kabel vo vrecku staca a nejde priamo von, clovek sa boji, aby sa casom kabel vovnutri nezlomil, s cim som sa uz par krat stretol u sluchatok. V tomto pripade by to mrzelo ovela viac pretoze pouzite dodavaneho kabla na ktorom je dialkove ovladanie je viac nez dolezite. Prvy dovod je ten, ze na displayi dialkoveho ovladania sa zobrazuju nazvy skladieb a albumov, co display pristroja nevie, a druhy dovod je, ze na pristroji nie je tlacitko na preskakovanie celych albumov, cize bez DO clovek musi preskakovat skladbu po skladbe ak sa chce dostat k dalsiemu albumu... Az na tieto nedostatky nema tento pristroj chybu a ako som sa docital, tak ozaj sa jedna o ten najlepsi prenosny MD co Sony malo na trhu. Vsetky nedostatky co sa tykali roznych obmedzeni, rychlosti prenosu, ci nizsej kvality reprodukcie (u niektorych modelv Hi-MD) su odstranene a vsetky pozitiva MD (aj starsich generacii) zanechane. Spomeniem tie najdolezitejsie, resp. tie, na ktore nezabudnem (nahodne prehravanie, opakovanie skladieb, opakovanie useku, vytvaranie albumov, EQ a vlastne predvolby EQ a ine, pri dnesnych prehravacoch uz samozrejme, funckie najdete aj tu a budem sa venovat skor tym, pre MD specifickym):

1GB aj 80/74min - Pristroj plne podporuje okrem 1GB diskov, taktiez klasicke, 80 a 74 minutove.

Line-Out
- Sluchatkovy vystup sluzi aj ako Line-Out (po prepnuti v menu), takze po dokupeni „3,5jack-stereo-cinch“ kabla sa da plnohodnotne zapojit na zosilovat/receiver/iny komponent so zvukovym vstupom. (tato funkcia chybala Hi-MD druhej generacie)

Digital Pitch Control
– funkcia na zmenu rychlosti prehravania. Idealne pri zazname hlasu kedy clovek potrebuje rychlejsie prebehnut zaznam, no stale chce rozumiet, co nahravana osoba vravela. (toto by ste taktiez u Hi-MD druhej generacie hladali marne)

Upload z MD do PC cez USB – Toto je asi najdolezitejsia (a pre mna nova) funkcia co tento MD podporuje. Hi-MD starsich generacii dovolovali uploadovat len skladby v Hi-MD formate, tento MD dovoluje uploadovat vsetky nahravky, vratane nahravok urobenych na Net-MD a starsich a bez ohladu ci v SP, LP2 ci LP4 mode. Jedine skladby prenesene z PC cez USB na NetMD pristroje sa nedaju z tohto Hi-MD uploadnut, co ale mne osobne vobec neprekaza. Upload je samozrejme mozny len cez SonicStage a skladby sa ukladaju vo WAV formate. Dalsie vylepsenie je v rychlosti. Skladby su prenasane na MD ovela rychlejsie, pre mna prekvapujuci bol aj fakt, ze skladby vo formate MP3 sa uz nekonvertuju do formatu ATRAC3/ATRAC3plus, ale priamo prenasaju na disk. WMA, FLAC atd. sa ale do ATRAC3 konvertovat musia (co ale pri sucasne vykonnych PC velky problem nie je).

Vylepsena kvalita reprodukcie MP3 – o tomto som sa docital v starsom preview, je to celkom zaujimave, tak to sem rovno prekopirujem aby nedoslo k chybnemu prekladu:
There was one comment after another that appeared regarding the MP3 playback in the second generation Hi-MD’s. The most important problem that many people had was that a track in MP3 format sounded a lot duller on an MD-walkman than the ATRAC version of the same MP3. This could of course make the ATRAC version sound a lot better than the source from which it was made. However if you played the ATRAC and MP3 version back on the PC there was no audible difference. After some further research by members of the MD community it appeared that if you compared the frequency spectrum of MP3 and ATRAC that the characteristic frequency of MP3 and ATRAC (and also PCM) through the headphone out started at a frequency of 1 KHz (1000 Hz) and slowly fell until 20 KHz (the upper limit of what most people can hear) that a difference of approximately 6db had occurred. This was why when playing back MP3’s the high tones were much less audible resulting in the music sounding much duller and less lively. People have tried to resolve this issue by using the equalizer then you always had to change the settings yourself depending on whether you were listening to an ATRAC track or MP3. This led many people to go ahead and convert everything to ATRAC.
Therefore one of the first things we wanted to try in the RH1 when we got our hands on it was this “complaint” to see if Sony themselves had also arrived at the same conclusions and had improved it. On site at Sony we briefly had the chance to test this and it indeed seemed as if the problem (either partially or entirely) had been solved. On the return trip home we were more and more persuaded of this since we couldn’t hear any clear difference anymore between ATRAC, PCM and MP3. Of course we also wanted to “concretely” confirm these findings doing a frequency analysis of both one PCM, ATRAC3Plus (256 kbps) and MP3 (256 kbps) file. In fact the difference in the high end proved to be no longer there. To be certain of this we did the same analysis again with the MZ-RH10 (2nd generation Hi-MD) and the difference now appeared obvious. We also did the same analysis on a logarithmic scale so that it is very clear to see that at 1KHz the line representing the MP3 file starts to drop. In this analysis the following color codes have been used:
• Green: Uncompressed PCM file
• Red: Hi-SP file (ATRAC 3Plus @ 256 kbps)
• Purple or blue: MP3 file (256 kbps constant bitrate)
For many this will come as a great relief, but it becomes even better yet. Whereas the 2nd generation Hi-MD’s could only playback MP3’s with a sampling frequency of 44.1KHz the MZ-RH1 can also playback Mp3’s with sampling frequencies of 32 KHz and 48 KHz. For most people this will not mean a great deal because 44.1 KHz is by far the most widely used, but you may accidentally come up against a more exotic MP3 file and that is now no longer a problem either. 32 KHz is still used quite often for audio books and 48 KHz is the sample frequency which is used amongst other things for audio on DVD.

Obrázek
Vystup MZ-RH1
Obrázek
Vystup starsieho modelu, MZ-RH10

Specifikacie, cena, vydrz a obsah balenia:

Specifikacie si mozete pozriet na strankach Sony, su dost obsiahle a bolo by zbytocne to sem cele kopirovat - http://www.sony.sk/view/ShowProduct.act ... alkman#tab

Za tuto hracku zaplatite cca. 9000Kc (neviem ake su ceny na Slovensku, ja som nakupoval v Sony Centre v Brne)

Vydrz je udavana na maximalne 19 hodin (co je asi 2x menej ako pri starom MD).

V zakladnom baleni najdete pristroj, bateriu, dialkove ovladanie, sluchatka (upraveny model MDR-E931 s kratkym normalnym kablom; original E931 maju kabel tkaninovy), opticky kabel, USB kabel, adapter pre dobijanie pristroja cez USB priamo zo zasuvky, CD-ROM so SonicStage a bavlnene puzdro.

Dodavane sluchatka nie su ziaden zazrak, teraz pouzivam Sony MDR-EX85 a casom planujem kupit nieco este lepsie.


Celkove hodnotenie:

Ako som uz spomenul, s kupou som viac nez spokojny. MD pouzivam uz dlho, vedel som, co MD dokaze, o tomto modely som mal aj dost precitane no aj tak sa nasli veci, ktore ma milo prekvapili. Neviem, ci Sony este nejaky novy model niekedy uvedie, no myslim, ze novy model ani nie je potrebny pretoze tento, az na male detaily splna vsetko. (Chcelo by to len vylepsit hlavny display, pootocit sluchatkovy vystup, dodavat kvalitnejsie sluchatka ako pri niektorych Sony prehravacoch a k baleniu opat davat aspon ten jeden 1GB disk)
Pouzite materialy a celkovo spracovanie je famozne, zvukova kvalita nesklame ani velmi fajnovych posluchacov (samozrejme nie s dodavanymi sluchatkami). V porovnani s mojim starym MD sa mi zda zvuk trosku prijemnejsi, resp. detailnejsi a porovnavat s inymi prehravacmi ani nemusim, pretoze som doteraz nepocul hrat nic lepsie ako moj stary MD. MD taktiez nema kazdy druhy, cize uz len dialkove ovladanie puta pozornost a ked clovek vytiahne z vrecka tento maly zazrak... :) Este jedna vec co by mohla uzivatelom vadit je SonicStage. Ja pouzivam SonicStage od prvych verzii a musim povedat, ze s poslednou verziou je fakt radost pracovat oproti tym starsim... Osobne mam SonicStage aj rad, je stabilny, jednoduchy na ovladanie (az neuveritelne jednoduchy oproti prvym verziam) a celkovo sa s nim prijemne robi... Ide len o vec zvyku.
Neviem co este dodat, ak by ste mali otazky, kludne sa pytajte, rad zodpoviem ak budem vediet. Dufam, ze sa Vam tato moja prva mini-recenzia pacila, pristroj odporucam kazdemu, kto rad pocuva z kvalitneho zdroja, no hlavne aj chce mat svoje kvalitne nahravky. Za pristroj, na ktoreho medium sa zmesti 1GB hudby (ci inych dat) je mozno 9000KC privela, no dalsie 1GB media stoja cca. 200KC (80min disky cca. 75KC) a ked si clovek vezme co to vsetko dokaze, aku maju MD zivotnost a odolnost (ako media, tak aj pristroje), investicia sa urcite oplati a je velka skoda, ze sa MD neuchytili.

Fotos:

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
"I believe that everything you do bad comes back to you. So everything that I do that's bad, I'm going suffer for it. But in my heart, I believe what I'm doing is right. So I feel like I'm going to heaven." - Tupac Shakur
Makaveli2Pac
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod palinoch 2. 1. 2008 11:13

jo jo ja som si chcel kupit MD v anglicku ked som tam chvilku pracova. ohromil ma 1GB disc, a osobne mam k MD velmi prijemny vztah :oops: ved svoj MD MZ-R700PC som si kupi ked mp3 prehravace boli v plienkach :P tak bravo sony za MD potencial mam obrovsky len keby ho chceli dotiahnut dalej.
palinoch
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 2. 1. 2008 12:06

Vyborne. MD jeste nevymreli a to je dobre.
BTW-mohl bys jeste udelat recenzi na tya sluchatka (EX85)
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Makaveli2Pac 2. 1. 2008 12:20

Dakujem. No, uvidim casom, mozno nieco napisem, no niesom nejaky expert takze to bude asi len par riadkov... Docasne si idem kupit este EX71, tak mozno spravim porovnanie, mozno poziciam aj portyPro co som predal kamaratovi a casom, mi mozno pribudnu aj q-Jays, ale to je este daleka buducnost... :)
"I believe that everything you do bad comes back to you. So everything that I do that's bad, I'm going suffer for it. But in my heart, I believe what I'm doing is right. So I feel like I'm going to heaven." - Tupac Shakur
Makaveli2Pac
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lewko 4. 1. 2008 09:55

Ja mam este stary NET-MD , za ktory som onehda (cca 5.-6.rokov spat) dal nejakych 12tis. Co je ale na celom MiniDisc formate super je kvalita playbakcu a zanamu. Proste aj moj stary MiniDisc s ATRAC3 a 3+ formatom kedykolvek v kvalite reprodukcie predci drtivu vacsinu MP3 prehravacov. na disk sa vojde okolo 200Mb hudby a moznost nahrat CD na MD vo full kvalite je fakt super. Skoda ze Sony nezacalo vyuzivat MD a HiMD aj ako datove media a ATRAC nie je free. V 90tych rokoch by to zaujimavo zamiesalo karty, ked sa hladal nastupca 3,5 diskiet a prislo CD a neskor aj DVD. Pretoze rozmery MD su tak akurat... :)
Tipo 1.6 AT, Lounge
lewko
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cannon522 4. 1. 2008 18:36

doma ma espritovy md ja-30s,prehravac mz-e25.myslim ze minidisk uz je davno za vrcholem-skoda.
cannon522
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fernetik 4. 1. 2008 22:18

ja si este pamatam ked som mal pred asi 3rokmi MD recorder..to bylo neco..bol drahy jak hovado. a mne sa to cele velmi pacilo..ale prenosny prehravac md som nemal
**Naco si nepamatam to sa nestalo**
Core2Duo E6400@3,6GHZ
Corsair 2x1024MB DDRII 1066MHZ
GeForce GTX280 1GB

Cowon D2 4GB black(fw 3.57)+ Kingston SD 2GB + Sennheiser PX100 + Etymotic ER6i Black
fernetik
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Makaveli2Pac 5. 1. 2008 00:21

Myslim, ze prave cena bola to, co MD "zabilo". Neviem ako to bolo uplne zozaciatku co sa cien tyka, no ked som ja kupoval svoj prvy MD, tak najlacnejsi a uplne zakladny model (NetMD) bol za 10tis. A to je dost vysoka ciastka za prehravac/rekorder, hoci ten prehravac nema po viacerych strankach konkurenciu. (MD decky mali uz vacsie rozdiely co sa cien tyka) A teraz, ked sa prehravace predavaju aj za 2-3tis, alebo za 10tis clovek najde prehravace s kapacitou niekolko desiatok GB, to ma MD este tazsie... Viem, ze MD sa pouzivaju v "profesionalnejsej" sfere, resp. MD pouzivame na zaznamy pri filmovani a co som videl a mal aj osobnu skusenost, tak reporteri MD taktiez vyuzivaju, takze toto ich ako tak este drzi nad vodou... "Normalny" uzivatelia skor volia lacnejsie prehravace, ci prehravace s velkym displayom ci kapacitou... Ktore by som aj ja volil keby MD stale neponuka vlastnosti, ktore mi ine zariadenia neponuknu a ktore vyuzijem...

BTW, dnes som si bol po d-JAYS a mozno za cca. tyzden sa objavi porovnanie d-Jays vs. EX85... Este uvidim ako budem stihat, ale osobne som bol velmi prekvapeny ked som ich prvy krat nasadil, takze sa o moje pocity trochu podelim.
"I believe that everything you do bad comes back to you. So everything that I do that's bad, I'm going suffer for it. But in my heart, I believe what I'm doing is right. So I feel like I'm going to heaven." - Tupac Shakur
Makaveli2Pac
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ywi1394 9. 1. 2008 17:45

Aku verziu Sonicstage pouzivas? Ja mam verziu 4.3, ale ani za svet ju nemozem prinutit, aby pri importe suborov brala i hudbu vo formate FLAC....
ywi1394
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dzordano_Bruno 9. 1. 2008 17:58

Špatná investice, podle mě. Takový MD player už je dávno pryč a nevyplatí se do něj investovat peníze.
Poslouchej, co to dá, protože pak už neuslyšíš nic :)
Audio: Iaudio X5L, Samsung YP T10, Ipod Shuffle, Ipod Nano.
Sluchátka: GRADO SR 60, Koss KSC 15/17/22/ Porta Pro.
Dzordano_Bruno
GRADOmaster
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Makaveli2Pac 9. 1. 2008 21:52

2 ywi1394: Taktiez 4.3, a tiez som FLAC este nerozbehal... Zatial to riesim dvojako: subory docasne prekonvertujem do WAV a potom hodim na MD (v PCM). Alebo prekonvertujem do MP3 a hodim na MD.

2 Dzordano_Bruno: Jj, keby to je len player, tak to nekupim. Ale nedokazal som najst ziadny prenosny prehravac/rekorder, ktory by dokazal nahravat tak kvalitne z mikrofonov, ci digitalnych vystupov. Keby chcem len prehravac, tak po MD by som asi nesiahol.
"I believe that everything you do bad comes back to you. So everything that I do that's bad, I'm going suffer for it. But in my heart, I believe what I'm doing is right. So I feel like I'm going to heaven." - Tupac Shakur
Makaveli2Pac
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzordano_Bruno 9. 1. 2008 22:35

Makaveli2Pac:

Hmmmm, tak proč ne :) To je pak jiná:) NEbudem řešit, co a jak. HLavně, že se líbí a dělá radost:) Ať slouží:)
Poslouchej, co to dá, protože pak už neuslyšíš nic :)
Audio: Iaudio X5L, Samsung YP T10, Ipod Shuffle, Ipod Nano.
Sluchátka: GRADO SR 60, Koss KSC 15/17/22/ Porta Pro.
Dzordano_Bruno
GRADOmaster
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Makaveli2Pac 10. 1. 2008 12:00

Heh, jasne... Ako mas urcite pravdu, ani ja by som neradil MD, keby clovek chce len player, pretoze zvukovo su take Cowony ci Sony velmi podobne MD a kapacitovo este lepsie...
"I believe that everything you do bad comes back to you. So everything that I do that's bad, I'm going suffer for it. But in my heart, I believe what I'm doing is right. So I feel like I'm going to heaven." - Tupac Shakur
Makaveli2Pac
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jozef.Slovak 16. 2. 2008 17:43

Zdravim Vas.

Ja som MD dostal ako darcek :D . Priznavam milo ma prekvapil. Spekulujem nad kupou mikrofonu. Poradite mi ??
Mam podmienku. Co najmensi. Este sa opytam. Pouziva niekto
MCMD-DR1 card reader ?

Jozef
Jozef.Slovak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rado3105 28. 2. 2008 13:16

Co sa prenosneho zariadenia na pocuvanie hudby tyka je to najvacsia supa sucasnosti, nic lepsie nenajdete. Hra excelentne(pouzivam s MDR-EX 90lp-super sluchatka, super zvuk, super drzia v usiach), jedine prenosne zariadenie ktore hra o trosicku lepsie je moj stary Discman SONY D-EJ 915, ale to uz je stare a velke zelezo ale aj tak si ho doma rad vypocujem. A co sa rh1 tyka, nic ine uz v zivote nekupim ked sa pokazi ten co mam kupim novy, fakt je to parada, zvuk z inej reality, mal som moznost porovnat s par mp3 prehravacmi(ale tie zvukovo na RH1 ani na paty nesiahaju). Mam doma taktiez stary sony mp3 20Gb SONY NWA-3000, ten je oproti RH1 odpad(i ked ma velku kapacitu, ale clovek ktory miluje hudbu uprednostni zvuk pred vsetkym ostatnym). TAKZE PO POL ROKU POUZIVANIA VRELO ODPORUCAM VSETKYM!!!!!!!
rado3105
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků